Обсъждане на кръгла маса. Еко?Логично! - арт рестарт
Как премина обсъждането на вдъхновяващи възможности за по-екоустойчивия начин на функциониране на секторът на културните и творчески индустрии?
На 1-ви февруари 2024 г. в Зала 4 на Топлоцентрала се проведе Кръгла маса “Еко?Логично! - арт рестарт”. Какво се случи и как протече събитието, което имаше грижата да адаптира нови идеи и да представи вече успешни примери?
Програмата съдържаше теоретична и практическа част. Имаше двама говорители от РЦСИ Топлоцентрала:
Веселин Димов, който представи предстоящата през юни среща на IETM в България, както и зелените устойчиви посоки за развитие на центъра за съвременни изкуства;
Весела Кондакова, която разказа за вдъхновяващия и впечатляващ пример на Устойчивия екологичен оазис за култура в Берлин - ufaFabrik.
С представяне в събитието се включи и част от екипа на Arte urbana collective, който прикани участниците да разгледат отворената покана “RE-IMAGINE Green Residency Program”, която е с текущ срок за кандидатстване до 10-ти февруари.
Видеозапис от презентациите може да гледате като последвате линка към фейсбук тук.
Сред гостите на кръглата маса имаше представители на:
– организации, работещи за развитие и подпомагане на биологичното и устойчиво земеделие и градинарство, опазването на биоразнообразието и околната среда: Сдружение “За Земята”, Фондация “По-диви Родопи”, “Градско градинарство – София”, Фондация “Биоселена”, “Българска фондация за Биоразнообразие”;
Най-голямата платформа за доброволчество в България – “Time Heroes”;
АСТ Асоциация за свободен театър;
Журналистически екип на програма “Хоризонт” на БНР;
Модератор на “Еко?Логично!” беше Мануела Саркисян – съставител на едноименния наръчник за екологични устойчиви практики в полето на сценичните изкуства, издаден от Асоциация за свободен театър през 2021 г. и финансиран по „Едногодишна програма за подкрепа на частни професионални организации в областта на изкуствата“ на Национален фонд “Култура”.
Началото бе положено с кратка ретроспекция, свързана с генезиса на настоящото събитие и включваща както няколко артистично-екологични сътрудничества, така и конференцията „Еко?Логично! – Изкуство и култура с мисъл за природата“ (част от 10-то издание на АСТ фестивал за свободен театър 2020 г., чието реализиране се случи с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“), цитирания по-горе еконаръчник и участие в панел „EcoLogic” на среща на европейската танцова мрежа (EDN), посветена на устойчивостта и проведена в Derida Dance – София, 2022.
Последва запознанство между участниците. В него всеки представи организацията, от която е част, темите/целите на фокус през 2024 г. и досегашните сътрудничества със сектора на Културните и творчески индустрии.
Програмата продължи със споменатите малко по-горе презентации от страна на Веселин Димов и Весела Кондакова от РЦСИ Топлоцентрала и на Димитър Узунов и Василка Шишкова от проекта “Re:Imaginе” на Arte urbana collective.
На този етап вече се очертаваха немалко поводи за обмяна на опит и възможности за колаборации между участниците в кръглата маса за арт рестарт.
Това беше чудесен повод да се премине към по-практически ориентираната фаза на събитието. В нея се обособиха работни групи, чиито цели се състояха:
набелязване на предизвикателствата за сектора КТИ от гледна точка на неговите наблюдатели и на участниците в него;
определяне на общи пресечни точки;
обсъждане на полезни взаимодействия;
обединение около една конкретна стъпка, която да се реализира до края на месец февруари, една – до преди срещата на IETM в София (юни 2024 г.) и една – до края на годината.
При обобщението на резултите от работния процес на групите бяха изведени следните общи моменти по отношение на предизвикателствата:
нестабилност на финансирането както на екологичния, така и на културния сектор, което е сериозна пречка за постигане на устойчивост;
липса на работещи регулации и правила, както и липса на прозрачност при разпределението на средства;
силно намаленият % от БВП, определен за Култура, който предизвика недоволството на сектора.
В отделните групи бяха определени и следните допълнителни предизвикателства:
липса на регулирана лобистката дейност за КТИ;
недостатъчен брой сценични и репетиционни пространства;
недостиг на пространства за складиране на декори, костюми и реквизит;
нарушена връзка между създателите на културно съдържание и зрялата публика;
непълноценна връзка между създателите на културно съдържание и децата (в предучилищна и училищна възраст) и младежите (след гимназиален етап).
В процеса на обсъждане се зародиха различни идеи, предполагащи споделени действия, но и не само, както от по-общ, така и от по-конкретен характер:
поддържане на регулярност на подобни срещи за двата сектора – екологичния и на
КТИ;
възможност за формални обединения и съвместно кандидатстване към различни финансиращи програми;
препоръка за т.нар. “послание от сцената”, което да насочва вниманието на публиката към общата ни грижа и опознаване на природата;
планиране на градина с ядливи растения на територията на РЦСИ Топлоцентрала;
преосмислянето на открити сцени/пространства за култура и изкуство, които да бъдат събирателен център по предназначение, но и да насочват вниманието на публиката към общата ни грижа и опознаване на природата;
разширяване смисъла на т.нар. “опитни полета”, като възможност за работа с деца и младежи и въвеждане на темата за компостирането, грижата за различни растителни видове в съчетание с “Изкуство в градината/сред природата” по щадящ за нея начин;
обръщане на внимание как децата да бъдат привлечени към прилагането на устойчиви зелени практики и търсене на повече възможности за посещения от страна на представителите на КТИ сектора при децата и младежите, поради административните затруднения и поколенческите разлики процесът да протича наобратно;
въвеждане или прецизиране на въведените еконаправления при изпълнение на артистични проекти с адекватна финансова подкрепа, предвид различната специфика на работата.
По време на обсъжданията в едната група се зароди идея, вдъхновена от Коалицията “За да остане природа в България” – да бъде създадено подобно културно обединение, но с името “За да остане изкуство в България”. Гостите на кръглата маса бяха поканени на предстоящата публична дискусия на неправителствената организация “Среда” в Топлоцентрала на 12-ти февруари: “Парите ли са проблемът на културата в България”.
Цялостното усещане след края беше на вдъхновение и завихряща се синергична енергия, която предстои да бъде разгръщана и надграждана.
ЗА АВТОРА:
Мануела Саркисян е родена във Варна. Завършва НАТФИЗ „Кр.Сарафов“ със специалност актьорство за куклен театър в класа на проф. Жени Пашова. Актриса и артистичен сътрудник в независими изпълнителски формати. Участва в обучения в страната и чужбина за куклен, импровизационен и уличен театър, съвременен танц и пърформанс. Има опит в сферата на неформалното театрално образование за деца и възрастни. Съставител е на наръчник за екоустойчиви практики в полето на сценични изкуства.