Борбата с липсата на обективност. Кристина Верославова и Камен Банковски от СРЕДА
В центъра на всичко, което правим стои публиката. Всяко събитие, което организираме е с цел публиката да получи достъп до обективна и качествена информация.
Води: Стефанѝ Стоева
Как се формира СРЕДА и колко време отне на хората да се доверят в мисията на това образувание?
К.В. & К.Б. Среда се формира с много желание, хъс и идеи! Обедини ни това, че всички се сблъскваме с липсата на прозрачност, диалог и критично мислене по множество обществено важни теми в България. Успяваме да съществуваме благодарение на усилията на страшно много хора, които се припознават в тази мисия, което е и идеята на Среда. Да бъде платформа за идеи, мисли и хора с мнение.
Какъв е процесът по събиране на информация за следващ дебат/ дискусионен панел? Как се взима решението за следваща тема?
К.В. Темите на СРЕДА са винаги свързани с актуални, належащи ‘’проблеми’’, които вълнуват всички нас като част от това общество. Стартирахме с темата ‘’ Готова ли е България да влезе в Еврозоната’’ с дебатьори Атанас Пеканов и Лъчезар Богданов, преминахме през теми като изкуствения интелект, Woke културата, и образование. Сега предстои да навлезем в една особено важна за мен тема: културата. Нямаше как да останем равнодушни към проблемите в сектора и протестите, които се случиха през изминалите месеци. За мен тази тема е особено чувствителна като човек, който е директно засегнат от случващото се в културния сектор. (Кристина)
Следващото събитие е на 12/02 в Топлоцентрала с тема „Парите ли са проблемът на културата в България?“. По време на дискусията 4 експертни дейци ще се опитат да разискват и отговорят на въпросите. Каква ще бъде структурата на разговор и как се планира дискусионен панел?
К.В. & К.Б. Културата безусловно е гръбнакът на едно общество, но за съжаление в България тя остава на заден план. Не мисля, че има две мнения по въпроса. Провокирани от това ние ще качим на сцената на ‘’Топлоцентрала’’ Христо Мутафчиев, Тома Биков, Асен Асенов и Мира Сталева, които ще обсъдят какво точно и защо се случва в културния сектор. Много е важно да се отбележи, че ние не търсим спор. Напротив, искаме този разговор да е градивен, прозрачен, да бъде чут от правилните хора и да доведе до промени. Събитието ще започне с гласуване на публиката по темата, което става в живо време и всички заедно виждаме резултати. Това ни е един от любимите елементи, защото така проверяваме настроението в залата, което много често обаче се променя в резултат на дискусията! След гласуването всеки участник ще има кратка откриваща реч, в която ще изкаже позицията си по темата. Следва дискусия водена от модератор, по време на която ще се обсъдят различните гледни точки. След нея следват ‘’въпросите на публиката’’, а след това участниците имат 5 минути да изкажат своите закриващи становища. Накрая публиката гласува отново. Засега мисля, че е нямало събитие, на което резултатът да не се обърне в резултат на разговора на сцената.
Кое е най-трудно в организирането на събитие като дебат или дискусия? Какви са спецификите, които не трябва да се игнорират в процеса на проектиране?
К.В. & К.Б. Когато правиш нещо, което обичаш не го възприемаш за трудно. Бихме казали по-скоро, че е отговорно. Всеки един компонент от организацията е изключително отговорен, от това кои ще са дебатьорите, през това кой ще модерира дискусията, до това публиката да се чувста комфортно в залата.
Как успявате да запазите неутралността си, като сте постоянно облъчвани от толкова различни валидни мнения и задълбочени анализи?
К.В. & К.Б. Нашата визия е да даваме платформа на възможно най-много гледни точки. Вярваме, че неутралност в нашия контекст означава даване на гласност на всички перспективи с идеята истината да се намери по средата. Но съществува ли универсална истина? Ние вярваме, че както истината, така и неутралитетът са силно субективни.
Кое е най-важното качество на СРЕДА?
К.В. & К.Б. Може би най важното е създаването на СРЕДА, в която се чуват и уважават различните гледни точки. Нещо, което за съжаление рядко се среща в нашето общество и на което е хубаво да се учим.