Клубно настояване: афтър-парти
Лаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Мимоза Сахити, Юл Джафери
Автор/иЛаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Мимоза Сахити, Юл Джафери
КураторХана Халилай
ПродуцентМартина Стефанова, Арт фондация "Дома"
Изложба
Изложбата продължава в галерия "Доза" с произведения на Атдхе Бехули, Леарт Рама
Най-доброто от съвременното изкуство на Косово идва у нас, като част от серията проекти „NEXT Balkan“ за сътрудничество и обмен между Балканите на арт фондация ДОМА. „Клубно настояване: афтър-парти“ е групова изложба с участието на косовските артисти Атдхе Бехлули, Лаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Леарт Рама, Мимоза Сахити и Юл Джафери с куратор Хана Халилай, които идват в София специално за събитието. В изложбата са събрани творби в разнообразни медии и направления на тематика свързана с хепънингите и посещението на клубове като мимолетен катарзис, нужда и акт на трансгресия срещу по-мащабните политически и социално-икономически фактори, които тласкат към състояние на физическа и емоционална изолация.
В Топлоцентрала - Регионален център за съвременно изкуство, натуралистичните и висцерални картини на Мимоза Сахити улавят гнева на отделния човек и протеста срещу колективната динамика на пола, разиграваща се в онези среди, които непрекъснато застрашават уязвимостта и идентичността на личността. Нейните творби изследват сложните измерения на принадлежността, когато човек се колебае в един географски и действителен прeдел. Като черпи от реалистичните картини на Едуард Хопър, които изобразяват състоянието на самота, превърнало се в реалност за всички ни по време на пандемията през 2020 г., работата на Юл Джафери представя интуитивна реакция на противодействие на това състояние. Потънал в спомени за общуването - парадоксална мисъл през онзи период - той рисува ежедневна домашна обстановка, в която група приятели прекарват една привидно спокойна вечер, която обикновено се комерсиализира.
Серията фигурални картини на Арбнор Каралити представлява наблюдение на физическите качества и заобикалящата среда на неговите обекти, които са пропити със съзерцание, покой и търсене на себе си в общността. Каралити разглежда скритата самота и вътрешните борби, с които се сблъскват неговите съвременни герои в хаоса и потока на днешния метрополис. В съседната зала инсталацията на Лаурета Хайрулаху, току-що пусната в действие, излъчва в галерията, като създава въображаема парти обстановка за нечовешки видове, които събуждат неземно чувство на освобождение и признание. Нейната скулптурна и дигитално-медийна творба създава виртуална реалност, която игриво отправя жест към алтернативни форми на бъдещето, които предават сложна информация за личния живот, интимността и пола в дигиталния свят.
Културата на партита и афтър-партита в Прищина, характеризираща се с необходимостта от противопоставяне на настойчивия импулс за повторно изживяване на моментите, е антидот на политиката, която изкривява и ограничава индивидуалното и колективното съществуване.
Изложбата изследва сходството и особеностите в тези социални взаимодействия и създава обстановка, която е познаваема и приканва да бъде опозната.
Творбите говорят за отчуждението, еуфорията и унинието, които се проявяват в подобни споделени преживявания в публични и в частни пространства. В галерия "Доза", фотографиите на Атдхе Бехули са документирали интимни моменти от частни събирания, които служат като пространство - убежище за самоизследване и утвърждаване на куиър идентичността като действия, които са постоянно оспорвани и обругавани в публичната среда. Тези ограничаващи социални норми са описани като "бездната, която никога няма да ми позволи да погледна отвъд" във видеото на кинорежисьора и диджей Леарт Рама, озаглавено „Разбивам сърцето си“ (I AM BREAKING MY HEART). На фона на звукова творба, композирана от художника, видеото разказва за една дълбоко лична, но и колективна устойчивост да съществуваш с калейдоскопа на емоциите, които всеки от нас носи в себе си - от скръб до истерия, от въодушевление до безчувственост – това, което ни прави пълноценни.
Програмата на събитието включва и два разговора на 28 октомври, петък, 18:00 ч. в Топлоцентрала и на 29 октомври, събота, 14:00 ч. в галерия „Доза“ с участието на групата косовски артисти и куратора Хана Халилай заедно с българската сцена и водещи специалисти относно развитието, сътрудничеството и обмена между балканските страни.
Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура", Посолството на Косово в Република България, Държавният културен институт към Министерството на външните работи.